Tea Party Endorsed Candidates

2018 Supported Candidates

 

Tea Approved Candidates!

 
 


Tea Party Endorsed Candidates
Updated February 22, 2018


Bob Hall

Bob Hall for reelection to Texas State Senate SD-2Bob Hall is running for reelection to the Texas State Senate in SD-2 and is fully endorsed by TEAParty911.com. Senator Hall has proven himself to be a man of his word, a staunch conservative, and a man of strong principles. He was rated the most conservative State Senator in Texas by Rice University for the 2015-2016 84th Legislature.

Visit SenatorBobHall.com


Bryan Slaton

Bryan Slaton for Texas HD-2Born in Mineola, Texas, Bryan Slaton is a proud East Texan with values and principles that resemble(represent) the great people of East Texas. These values were formed as he grew up regularly participating in church and family gatherings. Bryan attended Ouachita Baptist University, where he earned a double major in Youth Ministry / Speech Communication. He then attended Southwestern Baptist Theological Seminary and earned a Masters of Divinity with Biblical Languages. He served in the ministry as a Youth and Family Minister for 13 years.

Continuing his education, Bryan graduated from The University of North Texas, where he earned a Bachelor degree in Business Administration Accounting. Bryan now works at his family-owned company, Slaton Financial Services. He understands what it takes to balance a budget and cut wasteful spending, no matter the scale.

Bryan currently attends Fellowship Church with his wife in Royse City. Bryan’s commitment to limited government and his ability to be an advocate for citizens was demonstrated during the Blacklands Corridor/ Northeast Gateway project. He opposed taxes being raised and land being taken away from private citizens in order to build toll roads. Bryan Slaton is passionate to help the people in East Texas obtain and maintain a Government that they not only deserve but for which they are calling.

Visit BryanSlaton.com

Donate to Bryan Slaton for Texas House

   

Grassroots America Endorsements

 
 

Grassroots America Endorsements 2018

 

State Representative Matt Schaefer HD 6 (Tyler), Chairman

State Representative Bill Zedler HD 96 (Arlington), Vice-Chairman

State Representative Tony Tinderholt HD 94 (Arlington), Sec-Treasurer

State Representative Jeff Leach HD 67 (Plano), Policy Director

State Representative Matt Shaheen HD 66 (Plano), Grassroots Liaison

State Representative Kyle Biedermann HD 73 (Fredericksburg)

State Representative Briscoe Cain HD 128 (Deer Park)

State Representative Matt Krause HD 93 (Fort Worth)

State Representative Mike Lang HD 60 (Granbury)

State Representative Matt Rinaldi HD 115 (Irving)

State Representative Jonathan Stickland HD 92 (Bedford)

State Representative Valoree Swanson HD 150 (Spring)

   

NE Tarrant Tea Party Recommendations

 
 

The Board of NE Tarrant Tea Party has indicated below how each member would choose to vote on every contested race in Tarrant County (does not include Precinct Chair races nor races with only one candidate).  These are recommendations NOT ENDORSEMENTS.  Each race has a possible 6 votes (two board members did not vote due to illness).

US Senate:  Ted Cruz - 6 votes

US Congress:
District 6 - Ron Wright 4 votes; no indication 2 votes
District 24 - Johnathan Davidson 2 votes; Kenny Marchant 1 vote; no indication 3 votes
District  26 - Veronica Birkenstock 4 votes; Michael Burgess 2 votes

Governor:  Greg Abbott - 6 votes

Lt Governor:  Dan Patrick - 6 votes

Land Commissioner:  Jerry Patterson 2 votes; Davey Edwards 4 votes

Ag Commissioner:  Sid Miller 6 votes

RR Commissioner:  Christi Craddick 4 votes; Weston Martinez 1 vote; no indication 1 vote

Criminal Court of Appeals Presiding Judge:  Sharon Keller 1 vote; David Bridges 4 votes; no indication 1 vote

Criminal Court of Appeals Place 8:  Michelle Slaughter 6 votes

State Board of Education District 11:  Feyi Obamehinti 5 votes; no indication 1 vote

State Representative:
District 98 -  Armin Mizani 6 votes
District 99 -  Bo French 6 votes

District Judge 233rd:  Kenneth Newell 6 votes

District Judge 342nd:  Pat Gallagher 6 votes

Family Judge 322nd:  James Munford 6 votes

Family Judge 323rd:  Alex Kim 6 votes

Family Judge 325:  Cynthia Terry 6 votes

Criminal Court 4:  Deborah Nekhom 6 votes

Probate Court 1:  Patricia Cole 6 votes

District Clerk:  Tom Wilder 6 votes

Tax Assessor:  Trasa Cobern 1 vote, Rick Barnes 5 votes

Justice of the Peace 3:  Lenny Lopez 5 votes, Bill Brandt 1 vote

Justice of the Peace 4:  Chris Gregory 1 vote, Charity DeVille 3 votes, no indication 2 votes

Justice of the Peace 6:  Chris Garcia 5 votes, no indication 1 vote

Early voting is Feb 20-Mar 2.  Election Day is March 6.  Click here for sample ballots, voting hours and locations, and other election information.

You can PRINT our recommendations and take them to polls with you.  Share them with friends and neighbors too! 

   

Texas Conservative Digest Endorsements

 
 

Texas Conservative Digest
Endorsements 2018
COMPLETE LISTING OF ALL ENDORSEMENTS;
FINAL
(Including Rounds 1, 2, 3, 4, 5):

The US Senate:
Senator Ted Cruz                 Texas             CR-97%-A

The US House of Representatives:
Rep. Louie Gohmert              District 1 CR-98%-A
Van Taylor                          District 3
Ron Wright                         District 6
Chip Roy                     District 21

The State of TEXAS, Statewide:
Governor Greg Abbott
Lieutenant Governor Dan Patrick
Attorney General Ken Paxton

The Texas Senate:
Senator Konni Burton           SD10             TCD-100%-A+
Senator Don Huffines            SD 16            TCD-96%-A+
Senator Bob Hall                  SD 2              TCD-93%-A
Phillip Huffines               SD 8

The Texas State House of Representatives:  
Rep. Jonathan Stickland        HD 92     TCD – 107 – A+++
Rep. Briscoe Cain                 HD 128   TCD – 105 – A+++
Rep. Matt Rinaldi                  HD 115   TCD – 105 – A+++
Rep. Matt Schaefer        HD 6              TCD – 105 – A+++
Rep. Tony Tinderholt            HD 94     TCD – 105 – A+++
Rep. Valoree Swanson           HD 150   TCD – 104 – A+++
Rep. Mike Lang                    HD 60     TCD – 104 – A+++
Rep. Matt Shaheen               HD 66     TCD – 102 – A+++
Rep. Matt Krause                  HD 93     TCD – 99 –   A+
Rep. Wm. ‘Bill’ Zedler            HD 96     TCD – 99 –   A+
Rep. Kyle Biedermann           HD 73     TCD – 97 –   A+
Rep. Jeff Leach                    HD 67     TCD – 96 –   A+
Rep. Cole Hefner                  HD 5              TCD – 91 –   A
Bryan Slaton                 HD 2
Dr. Stuart Spitzer                 HD 4
Garrett Boersma                  HD 9
Danny Ward                        HD 11
Steve Toth                          HD 15
Emily Cook                          HD 18
Mayes Middleton                  HD 23
Damon Rambo                     HD 25
Jay Wiley                      HD 47
CJ Grisham                          HD 55
Mark Roy                      HD 64
Drew Brassfield                    HD 87
Jason Huddleston                 HD 88
Armin Mizani                 HD 98
Bo French                           HD 99
Jared Patterson                    HD 106
Jonathan Boos              HD 113
Matt Beebe                          HD 121
Chris Fails                           HD 122
National Endorsements:

The United States Senate: Challengers
Josh Hawley (R-Missouri)
Josh Mandel (R-Ohio)
Richard Mourdock (R-Indiana)
Matt Rosendale (R-Montana)



The United States House of Representatives
Gary Palmer                  (R-AL)           (CR-100%-A)
Dave Brat                            (R-VA)           (CR-100%-A)
Thomas Massie                    (R-KY)           (CR-97%-A)
Jim Bridenstine                    (R-OK)           (CR-97%-A)
Jeff Duncan                         (R-SC)           (CR-96%-A)
Jim Jordan                          (R-OH)           (CR-96%-A)
Ken Buck                            (R-CO)           (CR-95%-A)
Justin Amash                (R-MI)           (CR-94%-A)
Mark Meadows                     (R-NC)           (CR-94%-A)
David Schweikert                 (R-AZ)           (CR-92%-A)
Mark Sanford                (R-SC)           (CR-91%-A)
Michael Snyder                     (R-ID)

 

   

Young Conservatives of Texas

 
 

Below is a full list of the candidates endorsed by YCT this cycle: 

U.S. Senate: Ted Cruz
Congressional District 3: Van Taylor
Congressional District 5: Bunni Pounds
Congressional District 6: Ron Wright 

Governor: Greg Abbott
Lieutenant Governor: Dan Patrick
Attorney General: Ken Paxton
Railroad Commissioner: Christi Craddick
Comptroller: Glenn Hegar

Texas Court of Criminal Appeals, Place 8: Michelle Slaughter
First Court of Appeals, Place 7: Katy Boatman
Third Court of Appeals, Place 6: Donna Davidson
Fifth Court of Appeals, Place 11: John Browning

SD 2: Senator Bob Hall
SD 5: Senator Charles Schwertner
SD 7: Senator Paul Bettencourt
SD 9: Senator Kelly Hancock
SD 10: Senator Konni Burton
SD 16: Senator Don Huffines
SD 25: Senator Donna Campbell
SD 30: Representative Pat Fallon
SD 31: Mike Canon

HD 4: Stuart Spitzer
HD 5: Representative Cole Hefner
HD 6: Representative Matt Schaefer
HD 8: Thomas McNutt
HD 9: Garrett Boersma
HD 18: Emily K. Cook
HD 23: Mayes Middleton
HD 24: Representative Greg Bonnen
HD 25: Damon Rambo
HD 47: Jay Wiley
HD 60: Representative Mike Lang
HD 64: Mark Roy
HD 66: Representative Matt Shaheen
HD 67: Representative Jeff Leach
HD 70: Representative Scott Sanford
HD 73: Representative Kyle Biedermann
HD 83: Representative Dustin Burrows
HD 87: Drew Brassfield
HD 92: Representative Jonathan Stickland
HD 93: Representative Matt Krause
HD 94: Representative Tony Tinderholt
HD 96: Representative Bill Zedler
HD 98: Armin Mizani
HD 99: Bo French
HD 106: Jared Patterson
HD 107: Deanna Metzger
HD 113: Jonathan Boos
HD 114: Lisa Luby Ryan
HD 115: Representative Matt Rinaldi
HD 122: Chris Fails
HD 127: Reginald Grant Jr.
HD 128: Representative Briscoe Cain
HD 129: Representative Dennis Paul
HD 132: Representative Mike Schofield
HD 150: Representative Valoree Swanson

   

Texans for Fiscal Responsibility

 
 

Below is a list of the candidates endorsed by Texans for Fiscal Responsibility in the 2018 Republican Primary Elections: 

 

Federal

U.S. Senate - Ted Cruz
3 - Van Taylor
6 - Ron Wright
14 - Randy Weber
21 - Chip Roy

 

Statewide

Governor - Greg Abbott
Lieutenant Governor - Dan Patrick
Texas Attorney General - Ken Paxton
Texas Comptroller - Glenn Hegar
Agriculture Commissioner - Sid Miller
Railroad Commissioner - Christi Craddick
Texas Supreme Court, Place 4 - John Devine
Texas Court of Criminal Appeals, Place 8 - Michelle Slaughter

 

Texas Senate

2 - Bob Hall
5 - Charles Schwertner
7 - Paul Bettencourt
9 - Kelly Hancock
10 - Konni Burton
16 - Don Huffines
17 - Joan Huffman
30 - Pat Fallon
31 - Mike Canon

 

Texas House

2 - Bryan Slaton
4 - Stuart Spitzer
5 - Cole Hefner
6 - Matt Schaefer
8 - Thomas McNutt
9 - Garrett Boersma
11 - Danny Ward
13 - Jill Wolfskill
15 - Steve Toth
18 - Emily Kebodeaux Cook
23 - Mayes Middleton
25 - Damon Rambo
45 - Amber Pearce
47 - Jay Wiley
55 - CJ Grisham
60 - Mike Lang
64 - Mark Roy
66 - Matt Shaheen
67 - Jeff Leach
73 - Kyle Biedermann
87 - Drew Brassfield
88 - Jason Huddleston
92 - Jonathan Stickland
93 - Matt Krause
94 - Tony Tinderholt
96 - Bill Zedler
98 - Armin Mizani
99 - Bo French
106 - Jared Patterson
107 - Deanna Metzger
113 - Jonathan Boos
114 - Lisa Luby Ryan
115 - Matt Rinaldi
121 - Matt Beebe
122 - Chris Fails
126 - Kevin Fulton
128 - Briscoe Cain
134 - Susanna Dokupil
150 - Valoree Swanson

 

Judicial

1st Court of Appeals, Place 7 - Katy Boatman
1st Court of Appeals, Place 8 - Michael Massengale
1st Court of Appeals, Place 9 - Jennifer Caughey
2nd Court of Appeals, Place 5 - Dabney Bassel
3rd Court of Appeals, Place 6 - Mike Toth
13th Court of Appeals, Chief Justice - Ernie Aliseda
5th Court of Appeals, Place 11 - John Browning
5th Court of Appeals, Place 12 - Jim Pikl
13th Court of Appeals, Place 4 - Jaime Tijerina
14th Court of Appeals, Place 3 - Brett Busby
219th District Court - Jennifer Edgeworth
280th District Court - Angelina Gooden
284th District Court - Kristin Bays
295th District Court - Fred Shuchart
323rd District Court - Alex Kim
369th District Court - Frank Dobrovolny
428th District Court - Ben Wetmore
Harris County Civil Court-at-Law No. 2 - Erin Swanson
Harris County Criminal Court at Law # 9 - John Wakefield

 

County

Collin County Judge - Chris Hill
Collin Precinct 2 - Cheryl Williams
Collin Precinct 3 - Darrell Hale
Dallas District 2 - J.J. Koch
Denton Precinct 4 - Itamar Gelbman
Galveston Precinct 4 - Michelle Hatmaker
Montgomery County Judge - Mark Keough

 

   

Voter Lookup & Registration Tool

 
 

Our Voter Lookup Tool lets you check on whether your friends and family are registered to vote, and our Voter Registration Tool lets you fill out a voter registration form for your state online, print it, sign it, and mail it in if you are not registered.

Our Voter Lookup Tool also has an "email form" button for your convenience to send a voter registration form to your friends, family, and neighbors who are not registered to vote!

So, get involved, get active, and encourage those around you to get out and vote!

 

   

 

2018 Candidates

 

Tea Party Candidates
TEAParty911.com endorsed candiates for the 2018 elections.


Tea Party 911 Supported Candidates

For Congress

Louie Gohmert - TX CD1

John Ratcliffe - TX CD4


Texas State Races

Greg Abbott - Governor

Dan Patrick - Lt. Governor

Ken Paxton - Attorney General


TX State Senate

Bob Hall - SD-2

Konni Burton - SD-10

Donna Campbell - SD-25


TX State House

Matt Beebe - HD-121

Briscoe Cain - HD-128

Kevin Fulton - HD-126

Matt Krause - HD-93

Matt Rinaldi - HD-115

Bryan Slaton - HD-2

Stuart Spitzer - HD-4

Jonathan Stickland - HD-92


TX Judicial

Erin Swanson - Judge, Harris County Civil Court at Law No. 2

Chris Hill - Judge, Collin County


2018 Republican Primary Ballot Propositions

Yes on all propositions


 

Shopping

Affordable emergency food supply by Food Insurance


Free Shipping over $75 at ConcordSupplies.com





Get Gear for Your Favorite Team!


Summer Products at OnlineSports.com!